Gdzie "ucieka" tkanka tłuszczowa?

2020-07-19

Co z tym tłuszczem? Zabiera walizki i ucieka gdzieś indziej? Poniżej naukowe informacje na ten temat. 

 

Tkanka tłuszczowa w +- 80% jest wydalana z organizmu za pomocą płuc. Podczas redukcji z każdym oddechem uciekają nam kolejne gramy tego co nazywamy zbędnym balastem. :)

 

Pozostały procent, czyli +- 20% wydalane jest za pomocą kału, moczu I potu.

 

Badanie nad tym tematem były prowadzone w Australii. W jednym z nich wykazano, że przy spaleniu 10kg tłuszczu, potrzebne jest 29kg tlenu. Proces przetwarzania wygląda tak, że organizm produkuje 28kg dwutlenku węgla oraz 11kg wody.

 

Czyli mała praktyka teraz:

 

Straciłeś 10kg tkanki tłuszczowej ? 8,4kg wydychałeś jako dwutlenek węgla, a reszta czyli 1,6kg wydaliłeś w postaci wody wraz z moczem, kałem i potem.

 

     Tłuszcz, a właściwie lipidy w naszym ciele składają się z tlenu, wodoru i węgla. Najważniejsza funkcja tłuszczu to przechowywanie energii. Komórki budujące tkankę tłuszczową magazynują trójglicerydy. Gdy tłuszcz się “spala”, wiązania trójglicerydów są rozrywane I dzięki temu tworzy się energia. Powstają wtedy dwa związki, woda I dwutlenek węgla (czyli połączenia pierwiastków o których wcześniej wspomniałem).

Czyli tłuszcz musi zostać poddany procesom metabolicznym żeby uwolnić trójglicerydy w postaci energii. :)

 

I tutaj możemy sobie obalić popularny mit : tłuszcz nie zamienia się w mięśnie, NIGDY. :)

 

 

W następnym artykule napiszę jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, czyli temat stary jak świat, a ciągle przekombinowany. :)

 

 

 

https://www.researchgate.net/publication/269772876_When_somebody_loses_weight_where_does_the_fat_go