Gdzie “ucieka” tkanka tłuszczowa?

Co z tym tłuszczem? Zabiera walizki i ucieka gdzieś indziej? Poniżej naukowe informacje na ten temat.

Tkanka tłuszczowa w +- 80% jest wydalana z organizmu za pomocą płuc. Podczas redukcji z każdym oddechem uciekają nam kolejne gramy tego co nazywamy zbędnym balastem.

Pozostały procent, czyli +- 20% wydalane jest za pomocą kału, moczu i potu.

Badanie nad tym tematem były prowadzone w Australii. W jednym z nich wykazano, że przy spaleniu 10kgtłuszczu, potrzebne jest 29kg tlenu. Proces przetwarzania wygląda tak, że organizm produkuje 28kg dwutlenku węgla oraz 11kg wody.

Czyli mała praktyka teraz:

Straciłeś 10kg tkanki tłuszczowej ? 8,4kg wydychałeś jako dwutlenek węgla, a reszta czyli 1,6kg wydaliłeś w postaci wody wraz z moczem, kałem i potem.

Tłuszcz, a właściwie lipidy w naszym ciele składają się z tlenu, wodoru i węgla. Najważniejsza funkcja tłuszczu to przechowywanie energii. Komórki budujące tkankę tłuszczową magazynują trójglicerydy. Gdy tłuszcz się “spala”, wiązania trójglicerydów są rozrywane I dzięki temu tworzy się energia. Powstają wtedy dwa związki, woda I dwutlenek węgla (czyli połączenia pierwiastków o których wcześniej wspomniałem).

Czyli tłuszcz musi zostać poddany procesom metabolicznym żeby uwolnić trójglicerydy w postaci energii.

I tutaj możemy sobie obalić popularny mit : tłuszcz nie zamienia się w mięśnie, NIGDY.

W następnym artykule napiszę jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, czyli temat stary jak świat, a ciągle przekombinowany.

Badania:

https://www.researchgate.net/publication/269772876_When_somebody_loses_weight_where_does_the_fat_go

Zapisz się do newslettera i pobierz darmowy e-book ,,Jak zbudować swój cel”:

Scroll to Top