Starość – słysząc to słowo, często sobie dopowiadamy “nie radość”. Przysłowiowy brak radości może się pojawić nie tylko w późniejszych latach życia, ale również już w wieku 20 czy 30 lat.
Jak wygląda starzenie za młodu?
- nadwaga,
- wady postawy,
- bóle pleców,
- bóle kolan,
- brak koordynacji ruchowej,
- zadyszka po przejściu do sklepu,
- nadmiar siedzenia,
- nadużywanie smartfona,
- nadużywanie komputera,
- problemy z myśleniem,
- problemy ze snem,
- zepsuta psychika przez nadużywanie internetu, w którym życie jest w większości pokazywane przez pryzmat iluzji
Wszystko w naszych rękach.
Odpowiedni sen, racjonalne żywienie, wystarczająca w skali tygodnia aktywność fizyczna i tolerancja na stres może skutecznie opóźnić procesy starzenia. Genetyki oczywiście nie przeskoczymy, ale każdym dniem wpływamy na swój organizm.
Ktoś mądry wymyślił kiedyś ciekawe zdanie – genetyka ładuje pistolet, a środowisko pociąga za spust. Proponuje ściągnąć palce ze spustu. 🙂
To teraz kilka słów na temat aparatu ruchu i tego co się dzieje w stawach, więzadłach, torebkach stawowych, mięśniach i kościach podczas starzenia za młodu (brak ruchu), a także podczas prawdziwego starzenia. Należy pamiętać, że procesy u osób starszych zachodzą oczywiście dużo szybciej.
Zaczynamy:
Stawy – W obrębie chrząstek stawowych dochodzi do zmniejszenia zawartości wody, co powoduje usztywnienie i ścieńczenie. Konsekwencją tego będzie zwiększona podatność na urazy mechaniczne, nasila się ryzyko powstawania zmian zwyrodnieniowych (zmiany zwyrodnieniowe możemy porównać w pewnym stopniu do zmarszczek).
Więzadła i torebki stawowe – Zmniejsza się elastyczność, przez co występują ograniczenia zakresu ruchów w stawach i sprzyja to ich uszkodzeniu nawet przy niewielkich urazach.
Mięśnie – tutaj najpierw przytoczę zjawisko sarkopenii, czyli zmniejszenia masy mięśniowej wraz z wiekiem, co związane jest z obniżeniem siły i sprawności fizycznej mięśni szkieletowych. To podstawowy czynnik wpływający na spadek beztłuszczowej masy ciała. W obrębie tkanki mięśniowej zmieniają się proporcje włókien mięśniowych. Obniża się procentowa zawartość włókien szybko-kurczliwych (“siłowych/szybkościowych”) co ogranicza funkcjonalną niezależność osób w podeszłym wieku. Spadek siły i masy mięśniowej dotyczy głównie mięśni kończyn dolnych, co możemy łatwo wytłumaczyć – nogi są naszym podstawowym środkiem lokomocji.
Kości – Spada gęstość mineralna w kościach, spadek masy mięśniowej i siły potęguje ten proces, zachwiana jest równowaga między procesem resorpcji, a tworzeniem kości (ciekawostka dla dociekliwych – proces resorbowania odbywa się przez osteoklasty, a tworzenie przez osteoblasty).
Załóżmy, że na dworze jest ślisko i wywróciły się dwie osoby, A i B:
Osoba A – aktywna fizycznie, większa masa mięśniowa, silniejsze kości.
Osoba B – nieaktywna fizycznie, dużo mniejsza masa mięśniowa, słabsze kości.
U kogo występuje większe ryzyko złamań?
Odpowiedź jest prosta: W praktyce zależy jak będzie wyglądał upadek :). A teoretycznie mówiąc osoba B oczywiście.
Jest to przykład jeden z wielu ,który można przytoczyć.
Mam nadzieję, że powyższym artykułem wpłynąłem w jakimś procencie na zwiększenie świadomości procesów zachodzących w naszym organizmie.
Nie ruszasz się na co dzień? Pomyśl jaką aktywność lubisz wykonywać i zacznij to robić! 30 minut dwa lub trzy razy w tygodniu, będzie świetnym pomysłem na początek. Przemyśl również w jakim celu chcesz to robić. Może chcesz zmniejszyć ciśnienie krwi? Może Zwiększyć ilość energii na co dzień? Dokładnie wyznacz cel i gdy Ci się nie będzie chciało, przypomnij sobie co cel :).
I pamiętaj! Jeśli długo się nie ruszałeś to zanim zaczniesz biegać, zacznij spacerować . A potem zacznij spacerować szybciej. A dopiero za jakiś czas pomyśl o bieganiu. 🙂