Pronacja i supinacja stopy

pronacja i supinacja stopy

Kształt ludzkiej stopy i jej mechanika są zaprojektowane tak, aby zminimalizować stres związany z przemieszczaniem się – najczęściej z chodzeniem. Nadmiar stresu, braku ruchu i źle wykonywanych treningów doprowadza do przeciążeń, które mogą skutecznie uniemożliwić nam jakość życia. Dlatego warto mieć trochę większą świadomość o poszczególnych elementach naszego ciała.

UWAGA – Artykuł ma na celu zwiększenie świadomości i zdobycie podstawowej wiedzy, a nie być fundamentem do stawiania sobie szczegółowej diagnozy. Od tego są specjaliści, którzy każdy przypadek traktują indywidualnie. Mam nadzieję, że część osób go czytających popatrzy na swoje stopy trochę inaczej niż na co dzień.

PRONACJA

Pronacja stopy polega na przetaczaniu jej do wewnątrz. Do szczegółowych ruchów pronacji należy rewersja, zgięcie grzbietowe i odwiedzenie. Jest to naturalny sposób stawiania kroków, dopóki nie jest nadmierny. Zbyt duża pronacja stopy przeciąża paluch stopy i może prowadzić do jej niestabilności. Prowadzi to do większej rotacji piszczeli co może objawiać się bólem w okolicy kolan.

Nadmierna pronacja stopy może zwiększać ryzyko następujących problemów:

  • Problemy ze ścięgnem Achillesa.
  • Ostroga piętowa.
  • Bolesne piszczele.
  • Problemy z rozcięgnem podeszwowym.

Wszystkie powyższe bardzo często dotyczą biegaczy amatorów, którzy bez odpowiedniego przygotowania ciała zabierają się za zbyt długie dystanse na początku. Praca kilka lub kilkanaście lat przy biurku, podczas której zbudowaliśmy dużo złych nawyków ruchowych i napięć mięśniowych, połączona z nagłym impulsywnym bieganiem typu “lato za 2 miesiące”, często skutkuje szybko pojawiającymi się kontuzjami.

Jak sprawdzić czy występuje w naszych stopach zwiększona pronacja?

Bardzo często występuje płaskostopie.
Narysuj markerem ścięgno Achillesa na swoich stopach – jeśli w dolnej części jest skierowane do zewnątrz, a wyżej do wewnątrz to prawdopodobnie występuje zwiększona pronacja.
Test mokrej stopy – zmocz w garnku albo miednicy dno stopy i odbij je na białej kartce papieru – im większe odbicie od wewnętrznej strony stopy tym prawdopodobnie większa pronacja.
Zużycie butów – odwróć swoje buty – jeśli pięta i wnętrze w kierunku palucha jest zużyte prawdopodobnie występuje zwiększona pronacja.

SUPINACJA

Supinacja występuje gdy zwiększony jest nacisk na zewnętrzne krawędzi stopy, tak jak w przypadku pronacji jest to również naturalne, dopóki nie jest nadmierne. Szczegółowe ruchy stopą obejmujące supinację to inwersja, zgięcie podeszwowe i przywiedzenie. Jeśli zewnętrzne krawędzie użytkowanych butów są bardziej zużyte, to może to świadczyć o zwiększonej supinacji. Tak ustawiane stopy podczas codziennego funkcjonowania i uprawiania sportu mogą zwiększać ryzyko urazów stawów skokowych, na przykład skręceń, a także problemy z pasmem biodrowo-piszczelowym, czy też problemów z achillesem.

Jak sprawdzić czy występuje w naszych stopach zwiększona supinacja?

Narysuj markerem ścięgno Achillesa na swoich stopach – jeśli w dolnej części jest skierowane do wewnątrz, a wyżej do zewnątrz to prawdopodobnie występuje zwiększona supinacja
Zużycie butów – odwróć swoje buty – jeśli zewnętrzne części podeszwy są bardziej zużyte to prawdopodobnie występuje zwiększona supinacja
Test mokrej stopy – zmocz w garnku albo miednicy dno stopy i odbij je na białej kartce papieru – im większe odbicie od zewnętrznej strony stopy tym prawdopodobnie większa pronacja.

Mięśnie, które mogą być osłabione w okolicy stopy i stawów skokowych przy nadmiernej pronacji stopy:

  • Odwodziciel palucha ,
  • Zginacz długi palucha,
  • Zginacz długi palców.
  • Piszczelowy tylny,

Te same mięśnie mogą być (ale nie muszą) nadmiernie napięte przy zwiększonej supinacji stopy.

Pamiętajmy, że ustawienie naszych stóp wpływa na całe ciało. Wystarczy wykonać stopami nadmierną supinację, a następnie pronację i obserwować w lustrze co się dzieje z naszymi kolanami i biodrami.

Osoby, które chciałyby być zdiagnozowane i mieć odpowiednio dobrane ćwiczenia na treningu aktywującestopę i resztę ciała, zachęcam do znalezienia dobrego fizjoterapeuty w swojej okolicy, który potem możeodesłać do dobrego trenera, pod okiem którego można bezpiecznie wykonywać trening. Warto wiedzieć, że nie jesteśmy obiektywni wobec siebie, a subiektywizm i kombinowanie często przynosi więcej szkód niż pożytku.

Natomiast jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat stopy bez wychodzenia z domu i zacząć o nią dbać wewłasnym zakresie, to zapraszam Cię do skorzystania z mojej wiedzy w pigułce na ten temat:

https://magicalshoes24.com/produkt/akcesoria/ebook-trening-stopy/

Pobierz darmowy e-book z trzema skutecznymi ćwiczeniami rozciągającymi:

Scroll to Top